> ...
Get Adobe Flash player

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Warszawa, dnia 6 sierpnia 2012 r.

Redaktor naczelny strony

www.lustracja.net

Leszek Bubel

Warszawa

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dyrektor Biura Lustracyjnego

Jacek Wygoda

Biuro Lustracyjne

Instytut Pamięci Narodowej

Ul. Żurawia 4a; 00-503 Warszawa

Wniosek

o wszczęcie z urzędu postępowania lustracyjnego

Szanowny Panie Dyrektorze,

W związku z uzyskaniem z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowego Biuro Udostępniania i Archiwizacji w Warszawie zgody na udostępnienie i wykorzystanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL, a dotyczących Stanisława Jerzego Sołtysińskiego, wnoszę o przeprowadzenie w przyśpieszonym trybie postępowania lustracyjnego wobec ww.

Uzasadnieniem do takiego wniosku jest fakt, że radca prawny Stanisław Jerzy Sołtysiński, jak pokazują to uzyskane z Oddziałowego Biuro Udostępniania i Archiwizacji dokumenty był tajnym świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL zaklasyfikowanym jako kontakt operacyjny

Ponieważ jako radca prawny nie przyznał się w złożonym przez siebie oświadczeniu lustracyjnym do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, uznać należy, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Dodatkowo wskazuje na to, że Stanisław Sołtysiński jest radcą prawnym, który bardzo często w sprawach procesowych korzysta z nieformalnych powiązań do służb specjalnych dawnego PRL, co może mieć swój początek w kontaktach z organami bezpieczeństwa w PRL.

Wobec powyższego przeprowadzenie postępowania lustracyjnego z pominięciem kolejności wynikającym z art. 22 ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 – 1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425 z późn. zm.) jest słuszne, konieczne i zasadne.

Za pominięciem tej kolejności przemawia też ważny interes publiczny, ponieważ m.in. jako prawnik uczestniczy w ważnych prywatyzacjach oraz międzynarodowych arbitrażach reprezentując Rzeczpospolitą Polską, przy czym niewykluczone jest, że może on być szantażowany.

Leszek Bubel

Załączniki:
1. Komplet dokumentów z IPN dot. Stanisława Sołtysińskiego

 


ZOBACZ ODPOWIEDŹ Z IPN

oncontextmenu="return false"> ... ...