> ...
Get Adobe Flash player

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Tekst z 2009 r.
W tajnym, tzw. zastrzeżonym, zbiorze IPN znajdują się akta dotyczące ok. 2 tys. funkcjonariuszy - ujawnił prezes Instytutu Janusz Kurtyka. Jak poinformował, trwają konsultacje ze służbami ochrony państwa ws. udostępnienia ich zawartości.
W zbiorze zastrzeżonym znajdują się akta służb PRL "aktualne dla bezpieczeństwa państwa", których IPN nie ujawnia na ogólnych zasadach. Instytut nie mógł przekazać zawartych tam informacji - w celu ewentualnego obniżenia świadczeń - organom emerytalno-rentowym.
Kurtyka poinformował, że po konsultacjach pracownicy IPN i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęli pracę, której celem jest przejrzenie materiałów personalnych znajdujących się w zbiorze zastrzeżonym. "Mamy nadzieję, że te prace skończą się najszybciej jak to możliwe; zaczęły się kilka dni temu" - powiedział Kurtyka. "Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy pozytywną odpowiedź także od Agencji Wywiadu, bowiem z AW takich prac w zbiorze zastrzeżonym jeszcze nie rozpoczęliśmy" - dodał.
Jak podkreślał, Instytut wypełniał zapisy tzw. ustawy dezubekizacyjnej nie otrzymawszy na ten cel dodatkowych środków. "Udało nam się, w drodze dość nadzwyczajnych działań organizacyjnych, stworzyć ok. 150-osobowy zespół do realizacji ustawy" - podał Kurtyka.

oncontextmenu="return false"> ... ...